Aj ryby spia

Spánok je pravidelný stav odpočinku, pozorovaný u všetkých druhov cicavcov, vtákov a rýb.

Spánok sa pozoroval pri mnohých druhoch sladkovodných a morských akváriových rýb. Spomaľuje sa pri ňom dýchanie a pohyb plutiev a často sa mení zafarbenie. Niektoré ryby odpočívajú na dne, niekedy pritom dokonca ležia na boku, ale s otvorenými očami, lebo nemajú očné mihalnice. Niektoré pyskatce a ploskozubce vylučujú okolo seba na noc rôsolovitý obal, ktorý ich pravdepodobne chráni pred drsnými vetvami koralov, medzi ktoré sa ukladaj k spánku, alebo proti prípadnému útočníkovi. Ráno tento obal opúšťajú.

Veľa sumčekov sa naopak ukrýva cez deň v skrýšach pri dne a v noci sú nápadne aktívne. Ako prejav spánku pokladáme pri afrických sumčekoch rodu Synodontis plávanie bruchom smerom ku hladine, alebo ich odpočívanie pod koreňmi a širokými listami vodných rastlín počas dňa.

Telesná teplota rýb sa mení v závislosti od prostredia, preto ich aktivitu veľmi ovplyvňuje teplota vody. Optimálna teplota spôsobuje maximálnu aktivitu živočícha. Zníženie, alebo nadmerné zvýšenie teploty znižuje i jeho činnosť, množstvo prijímanej potravy a látkový metabolizmus. Pri teplote vody 4 – 6 °C mnohé ryby upadajú do letargickej strnulosti, ktorú môžeme nazvať zimným spánkom. Na jeseň sa ryby zhromažďujú do priehlbín, v ktorých zotrvávajú v letargickom stave celú zimu až do jari. Zimnému spánku zodpovedá v tropických krajinách prerušenie životných pochodov rýb počas leta, je to tzv. letný spánok v období sucha, keď vysychajú nielen rieky, ale väčšina zdrojov vody. V tomto období sa napr. bahník africký zarýva do bahna a okolo seba vytvorí slizovú schránku, v ktorej zostáva počas nepriaznivého ročného obdobia. Letnému spánku však nepodliehajú len tropické ryby, ale na krátky čas, v období najväčších letných horúčav, i mnohé ryby mierneho zemepisného pásma.

 

 

 

Zdroj: Stanislav Frank – Akváriové ryby, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.