Ako prežiť Silvester so psom

Blíži sa nám pre psov veľmi nepríjemné obdobie, mnohí už teraz zažívajú horúce chvíľky pri venčení, keď buchne vonku petarda… Nás psíčkárov je veľa, veľmi vysoké percento psov trpí počas Silvestra. Pes vníma zvuk 20- až 30-krát intenzívnejšie ako človek. Zvuky delobuchov na Silvestra mu preto prinášajú obrovský stres. Prinášame Vám  preto pár návodou ako psíkom tento nepríjemný večer uľahčiť.

Pre niektoré psy je posledná noc v roku veľmi stresujúcim zážitkom. Boja sa delobuchov a ohlušujúcich ohňostrojov. Ako tento problém vyriešiť a prežiť silvestrovské oslavy v pokoji?

Počas silvestrovskej noci nechýba zábava, hlasná hudba, jedlo, pitie či farebný ohňostroj, ktorý rozžiari tmavú oblohu. Pre psíčkarov sa však oslavy Silvestra stávajú nočnou morou. Niektoré psy majú totiž strach z ostrých zvukov a svetelných efektov a prejavy strachu majú u každého inú podobu. Pes sa môže chvieť, nadmerne slintať, štekať, skučať, byť deštruktívny, pobehovať po byte, dokonca sa môže pomočiť alebo pokúsiť sa o únik. Vystresovanými psami sa po Novom roku plnia útulky – to je však lepšia alternatíva, pretože odchytený pes so známkou, resp. čipom má šancu na návrat domov.

Dôvody, prečo sa psy boja ohňostrojov

Psy majú citlivejší sluch a intenzívnejšie vnímajú zvuky, ktoré človek ani nepostrehne. Psy si však ohlušujúce zvuky delobuchov nevedia vysvetliť, desí ich praskanie v tme, svetelné efekty a vybuchovanie v tme.

Pokiaľ je pes vyrovnaný a správne od šteňacieho veku socializovaný, absolvoval výcvik na streľbu, ohňostroj spravidla prežije v pokoji, celú noc prespí a oslavy na ňom nezanechajú žiadne následky.

Tak ako však aj ľudia, aj psy sú rôzne a z delobuchov či ohňostrojov môžu mať strach. Niektoré sa boja už od šteňacieho veku, iné sa začnú báť „na staré kolená". Psy, ktoré prežili nepríjemnú skúsenosť s ohňostrojom, môžu dokonca trpieť fóbiou na všetky podobné zvuky, ktoré im pripomínajú prežitú hrôzu.

Ako odbúrať strach z ohňostroja

Aj v tomto prípade platí, že najlepšia je prevencia. V boji so strachom je možné využiť kombináciu dvoch metód:

  • systematická desenzibilizácia – tzn. psa vystavujte strachovému podnetu len do takej miery, aby ho registroval, ale nebál sa. Pri znižovaní citlivosti začínajte na nízkej zvukovej hladine v čase, keď je psík pokojný a robí niečo, čo má rád.Tréning ukončite odmenou. Postupne môžete záťaž zvyšovať, ale nezabúdajte, že pes nesmie byť vystrašený. Mal by byť pokojný a sústredený na hru či inú zábavnú aktivitu. V prípade, že sa pokúšate odnaučiť báť sa ohňostroja a delobuchov, použiť môžete špeciálne CD s nahrávkou ohňostroja. Hlasitosť a rýchlosť postupu odvykania od strachu prispôsobte psovi. Buďte trpezliví a dôslední, no netlačte na pílu. V niektorých prípadoch sa psík zbaví strachu o niekoľko týždňov, iný za niekoľko mesiacov.
  • kontrapodmieňovanie – ide vytvorenie novej podmienenej reakcie na to, čo vzbudzuje strach – v tomto prípade ohňostroj. Pes si postupom času zvuky začne spájať s niečím príjemným, napr. kŕmením, hrou a pocit strachu vystrieda pocit radosti.
    V prípade, že sa rozhodnete psíka zbaviť strachu, poraďte sa i s vašim výcvikárom. Nezabúdajte, že počas celého nácviku by pes nemal prísť do styku s ohňostrojom v plnej sile. Keďže ide o zdĺhavý proces, začnite s odbúravaním strachu už na jar.
  • Pomôcť môžu lieky i difúzery - Ak váš štvornohý miláčik reaguje na ohňostroj veľmi citlivo a jeho reakcie sú skutočne neúnosné, môžete mu pomôcť aj liekmi či féromonovými difúzermi, ktoré psa upokoja. Existujú aj lieky, ktoré psa neuspia, ale mu bude iba jedno, čo sa deje vonku počas silvestrovskej noci. Vždy sa však poraďte s veterinárnym lekárom, ktorý vám určite poradí nielen s výberom, ale aj s dávkovaním, rozhodne o ich vhodnosti.

Dajte však pozor. Po podaní upokojujúcich prípravkov nefunguje normálne termoregulácia a psa umiestnite do teplejšej miestnosti, aby neprechladol alebo dokonca neumrzol.

Psovi rozhodne nepodávajte lieky, ktoré máte doma v lekárničke pre seba, pretože by ste mohli svojmu štvornohému miláčikovi uškodiť. Lieky pre ľudí nie sú pre zvieratá.

Ak sa pes bojí, vyskúšajte aj nasledujúce tipy, ako prežiť Silvester

  • Obmedzte venčenie - v podvečer silvestrovskej noci vyvenčite svojho miláčika poslednýkrát vtedy, keď je na okolí ešte ticho a pokoj. Po zotmení absolvujte príp. len krátku prechádzku okolo domu. V čase, kedy sa vypúšťa ohňostroj najviac, nechoďte von – psík tú chvíľku bez prechádzky vydrží.
  • Aj keď zvyknete svojho miláčika brávať na prechádzky bez vôdzky, na Silvestra spravte výnimku a neprekvapí vás, ak sa psík pri náhodnom výbuchu delobuchu dá na útek. Psíkovi poriadne utiahnite i obojok, aby sa nemohol pri náhodnom zvuku pyrotechniky z neho vyvliecť.
  • Pre prípad psíka označte – dajte mu obojok so známkou, kde bude telefónne číslo alebo adresa bydliska, začipujte ho.
  • Počas večera a času, kedy sa vypúšťa ohňostroj umiestnite psa do osvetlenej miestnosti, so zatemnenými oknami a pustite mu hudbu, ktorá prehluší zvuk petárd a ohňostroja.
  • Ak psa chováte vonku a bojí sa ohňostroja, presuňte ho v najkritickejšom čase dovnútra. Pripravte mu miesto, na ktorom sa bude cítiť bezpečne. Ak zalezie pod posteľ alebo si nájde iné miesto, rešpektujte to.
  • Zostaňte so psom v kontakte. Pes je členom svorky, v nej sa cíti bezpečne, a preto mu umožnite, aby bol s vami po celý čas v kontakte.
  • Psa neopúšťajte. Aj keby ste sa chceli ísť akokoľvek ísť zabávať von, svojho miláčika neopúšťajte. Nedávajte ho ani k známym. Pre psa je najdôležitejšia svorka a pokiaľ ho opustíte, bude mať pocit, že ho jeho rodina zradila a z nepochopiteľných dôvodov opustila práve v čase, keď ju najviac potreboval.
  • Psa neupokojujte, netíšte, pretože to je to najhoršie, čo môžete spraviť – iba v ňom podporíte strach. Správajte sa normálne, ako keby sa nedialo nič zvláštne.
  • Odveďte jeho pozornosť. So psíkom sa hrajte, opakujte si povely, odmeňte ho maškrtkou, chváľte ho, hlaďte – zostaňte v kontakte. Psíka zabavte ho, pokúste sa odpútať jeho pozornosť od delobuchov a ohňostroja. Hovorte pokojným hlasom a nereagujte na ohňostroj. Psík uvidí, že s vami zvuk nič nerobí a bude pokojnejší.

Aj takto môžete pomôcť svojmu miláčikovi prežiť silvestrovskú noc plnú osláv s ohňostrojom a delobuchmi. Platí však, že psíka s akýmkoľvek strachom treba týmto podnetom vystavovať, a nie ho izolovať. Strach však treba prekonávať postupne.

Ako prežívate vy Silvester so svojimi miláčikmi? Píšte do komentárov.

 

Zdroj: psisvet.sk, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.