Diagnóza cukrovka

Cukrovka (diabetes) je tichý zabijak, rovnako nebezpečný pre ľudí ako pre mačky. Nastupuje nenápadne, ale jej následky môžu byť bez liečby smrteľné.

Cukrovka je vlastne zvláštna forma vyhladovania organizmu – bunky sú síce zaplavené glukózou, ale nemajú dosť inzulínu, ktorý by vydával povely na využitie glukózy. Ako loď bez kapitána, alebo skôr ako konzerva bez otvárača. A pretože mačky majú vysokú toleranciu na bolesť a dobre maskujú prejavy slabosti, môže sa stať, že ich chorobu objavíme, až keď je už neskoro.

Prečo diabetes?

Mačky s nadváhou sú najmä v mestách, kde majú menej pohybu, bežným zjavom. Ak sú však obézne, mimoriadne ich ohrozuje cukrovka. Jej príčiny u mačiek zatiaľ presne nepoznáme, odborníci však predpokladajú, že ju tak ako u človeka spôsobuje nadmerná hmotnosť a zaťaženie organizmu. Mačka sa odpradávna živila lovom a mala dostatok pohybu, no postupom civilizácie presídlila z lúk a polí do vykúreného bytu so stravou all inclusive. Nadváhu jej môžu spôsobovať granuly, obsahujúce viac škrobu a sacharidov ako konzervovaná mačacia strava, a tej možno dávame mačke priveľa. Sacharidy a škroby nie sú pre mäsožravé mačky prirodzené a menia ich metabolizmus.

Možnosti liečby

Ak sa cukrovka odhalí včas, v miernejších prípadoch je možná liečba doma s pravidelnými kontrolami u veterinára. Výhodou je, že mačke ušetríme stres. Cukrovku môžeme stabilizovať orálne podávanými tabletkami, ktoré stimulujú produkciu inzulínu, alebo injekciami raz alebo dva krát denne. Ihla je tenulinká a pichnutie takmer bezbolestné.

Najdôležitejšie !

Diéta je základ. Dnes už takmer všetky firmy vyrábajúce mačaciu stravu špecializujú na krmivo pre diabetičky. Môžeme si ho objednať aj cez internet ako kompletné suché granulované krmivo pre mačky s cukrovkou. Vyvážená strava s nízkym obsahom sacharidov umožňuje udržať optimálne výživové hodnoty a ak je cica obézna, pritom jej aj mierne upraví hmotnosť. Ak sa prejaví diabetes, množstvo a typ stravy by mal byť rovnaký, ale postupne zmenený na diabetické krmivo. No musíme sa pravidelne radiť s veterinárom. A nezabúdajme na pohyb, ktorý lieči cukrovku. Kúpme mačičke mačací postroj a doprajme jej denné prechádzky.

Rada pre nevšímavých

Milujúci majiteľ si pozorne všíma správanie svojej mačky a môže odhaliť nebezpečnú chorobu skôr, než cukrovka poškodí vnútorné orgány. Najmä so staršou mačkou vyhľadajme veterinára, ak máme akékoľvek podozrenie, že by naša cica mohla byť diabetička. Ak totiž diabetes nebudeme liečiť, naša cica môže zomrieť – a to určite nechceme.

Príznaky cukrovky

  • Veľký smäd a časté pitie
  • Častejšie močenie
  • Moč prenikavo zapácha čpavkom
  • Zvýšená chuť do jedla ( bunky nemajú toľko energie, koľko potrebujú)
  • Strata hmotnosti
  • V poslednom štádiu choroby mačka prestane žrať
  • Zmeny na očnej šošovke, dokonca až sivý zákal
  • Slabosť a apatia
  • Nesprávne držanie tela
  • Zápach z papuľky (ako acetón)

Podľa štatistík majú mačky majiteľov chorých na diabetes zvýšenú pravdepodobnosť tohto ochorenia. Je známe, že cukrovka je vo väčšine prípadov spätá z obezitou – u ľudí i u zvierat. Ak majiteľ uprednostňuje sedenie pred televízorom a hltanie chipsov, mačka iste nebude atlétka, pol dňa zavesená na šplhadle. Ľudia so sedavým spôsobom života nemajú vyšportované zvieratá, no mačky si hľadajú pohyb samy. Vedci však nedokážu vysvetliť, prečo je mačací diabetes častejší u samcov, ktorí sa najmä v čase ruje nabehajú a napohybujú viac ako mačky.

 

 

 

 

 

Zdroj: časopis Pesplus, Upravila: Daniela Podolcová, foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.