Jedovaté pochúťky

Sú potraviny, ktoré by sa do tráviaceho traktu našich miláčikov nemali v žiadnom prípade dostať. A už vôbec nepripusťme, aby ich prijímali pravidelne.

Priznajme sa, že nech chceme akokoľvek, každý z nás z času na čas miláčikovi prilepší nejakým kúskom od stola. A ak nie my, naši príbuzní určite. Kúsky vareného kuracieho z polievky či varená zelenina psíkom chutia, tešia sa, že dostali „z nášho“ a veľmi si nimi neublížia. Sú však potraviny, ktoré my bežne prijímame, ale psom vyslovene škodia, dokonca sú pre nich vysoko toxické. Tým by sme sa teda pri prilepšovaní žobrajúcemu miláčikovi mali vyhnúť.

Ľudské zvyšky

Najčastejším prehreškom sú naše nedojedené zvyšky. Neobstojí argument, že je to „čisté mäsko“. To mäsko  je plné korenín, vyprážané na oleji alebo jednoducho slané. To, čo my denne beztrestne konzumujeme, pre psa nie je zdravé. Takto upravená strava môže spôsobiť problémy s trávením a pri pravidelnom požívaní aj závažnejšie problémy vnútorných orgánov, najmä pečene a obličiek. Zhoršuje sa aj kvalita srsti a možné sú nepríjemné zápaly análnych žliaz.

Špecifické je podávanie kostí. Psovi škodí podávanie kostí samotných, najmä králičích, kuracích, morčacích, kačacích a inej hydiny. Kosti sú tvrdé a štiepivé  a spôsobujú zápchu a v horšom prípade aj perforáciu čriev. Keď kosti, tak bravčové či teľacie.

Jedovaté sladkosti

Kráľovnou zakázaných látok je čokoláda. Psa si ňou môžeme priotráviť a dokonca i zabiť. Obsahuje látky, ktoré namáhajú psie srdce a pre malé psy môže byť jedna zožratá čokoládka smrteľná. Najmä ak má vyšší obsah kakaa. Horká čokoláda je čistý jed. Pri menšom množstve hrozí „len“ hnačka a zvracanie.

Ostatné sladkosti, ktoré neobsahujú jedovaté kakao, obsahujú aspoň riadnu dávku cukru, čo je pre organizmus psa viac ako nežiaduce. Ak budeme nášho miláčika ládovať sladkým pravidelne, môže trpieť hnačkou, zvracať, zvýši sa mu srdcová činnosť a zvýši sa tak riziko infarktu. NEKŔMIŤ!!

Nezdravá zelenina

Čo je zdravé pre nás, pre psy často neplatí. Pre psy je jedovatá napríklad cibuľa a cesnak. Cibuľa obsahuje látky, ktoré psovi narúšajú červené krvinky a cez hnačku a zvracanie vedie ku chudokrvnosti  a zrýchlenému tepu a dýchaniu. Psovi nechutí jesť a odmieta aj vodu. Cesnak je pre psa rovnako nezdravý a ak mu ho podávame pravidelne, akože pre zdravie, spôsobíme mu, chudákovi, chudokrvnosť.

Koreňová zelenina a zemiaky sú pre psa rovnako nevhodné, lebo sú ťažko stráviteľné. Ak zbožňuje zeleninu z polievky, tak pokojne. Dobre uvarenú a v malých dávkach mu ju môžeme dopriať.

Zakázané ovocie

Ak pes holduje hroznu a sušeným hrozienkam, okamžite zatrhnúť. Nevinné a chutné ovocie spôsobuje psom ťažké otravy, prejavujúce sa ako silné žalúdočné kŕče, spojené so zvracaním a hnačkou, pričom nie je ojedinelé ani zlyhanie obličiek. Sušené hrozienka pôsobia ešte silnejšie.

Exotické avokádo je jasný zabijak. Otrava týmto ovocím sa vo väčšine prípadov končí smrťou, pretože látka, ktorú ovocie obsahuje, poškodzuje srdcový sval a spôsobuje ďalšie komplikácie.

Nadúvači a preháňači

Strukoviny, čerstvý chlieb, kapusta, kaleráb a karfiol spôsobujú aj u psov nadúvanie. Ak ich teda psovi chceme dávať, tak naozaj len v minimálnom množstve.

Hnačku okrem  už spomenutých potravín spôsobujú psom aj vnútornosti, najmä pečeň a slezina. Nepodávať a najmä nie šteniatkam!

Špecialitky

Vajíčko, respektíve váječne bielko v surovom stave je pre psa nevhodné, pretože látky, ktoré obsahuje, blokujú vstrebávanie iných, dôležitých látok. Uvarené vajíčko túto vlastnosť stráca, takže ak má pes chuť na vajko, tak len na tvrdo.

Ak doma popíjame alkohol, zabezpečme, aby sa k nemu pes nedostal. Nie všetky psy sa ho totiž štítia a čo sa deje v tele opitého psa, to si asi dokážeme predstaviť. Rovnako nepriaznivý vplyv na zdravie psa má káva, ktorá obsahuje kofeín.

Zdroj: časopis Pesplus júl 2012,internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.