Psie zmysly

Pes je lovec a sliedič, ktorý žije v svorke, kde rozoznáva priateľa a nepriateľa. Má vysoko vyvinuté zmylsy - vynikajúci zrak umožňuje vidieť i najmenší pohyb koristi; čuch má oveľa lepší ako človek, umožňuje mu ucítiť pach divokej zveri, značkovacie pachy a dokonca i rozoznať emocionálne stavy u iných zvierat; sluch umožňuje zachytiť zvuky na veľkú vzdialenosť; chuť nie je dokonale vyvinutá - preto je pes schopný zožrať aj potravu, ktorú iné zvieratá pokladajú za odpornú. Pes má vyvinutý aj hmatový zmysel, ktorý ho robí dobrým spoločníkom človeka.

Pes má päť zmyslov. Zrak, hmat, chuť,sluch a čuch.

Zrak

Bočne umiestnené oči, ako má napr. whipett,umožňujú psovi dobré periférne videnie, čo je veľmi dôležité pre jedincov používaných na poľovačkách. Oči umiestnené viac vpredu, ako u mopsa, majú lepšie priestorové videnie, ale zle vidia nablízko.

Hmat

Jemný dotyk a s ním spojený príjemný pocit, ktorý má rada väčšina cicavcov, je pre psa celoživotným potešením. Pôžitok z dotyku je dôležitý pre všetky zvieratá, ktoré sa spoločne hrajú, v zime sa k sebe túlia a používajú olizovanie či dotyky labou na signalizáciu svojho postavenia vo svorke.

Chuť

Vnímanie chuti je spojené s čuchom. Napríklad boxer sliní, pretože vidí a cíti niečo dobré na jedenie. Psi majú oveľa menej chuťových pohárikov ako ľudia a dokážu rozlišovať  len chute jemné, nepríjemné a nevýrazné.

Čuch

Čuch je najdôležitejším zmyslom psa. Nosná dutina je vystlaná sliznicou s mnohými záhybmi, ktorej plocha je takmer rovnako veľká ako plocha povrchu psieho tela. Vlhký nos zachytáva väčší počet molekúl ako suchý povrch.

Sluch

Vzpriamené uši, aké má napr. basenji, zachytávajú viac zvukov ako ušnice anglického farbiara. Pes má takmer absolútny sluch. Dokáže rozlíšiť zvuk motora u podobných modelov áut.

Šiesty psí zmysel

Majú psi mimozmyslové vnímanie? Veľa chovateľov verí, že ich psi majú šiesty zmysel. Ten im umožňuje napríklad poznať, že sa deti z rodiny vracajú zo školy, alebo im hovorí, že je čas na prechádzku. Potom sa často prisudzuje telepatická schopnosť, ktorá im umožňuje vnímať pocity svojho pána. Vedecké dôkazy naznačujú, že psi majú schopnosť vnímať  elektromagnetické polia, čo ich robí citlivými na otrasy zeme a vibrácie. Táto schopnosť im zrejme pomáha predpovedať zemetrasenia a nachádzať cestu domov zo vzdialenosti niekoľko stoviek kilometrov.

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.

  • 4102
  • 04.11.2015
  • Pes