Úvod do akvaristiky

Pozorovanie akvária má podľa najnovších výskumov na ľudí ukľudňujúci účinok, zmierňuje následky stresu a prináša celkové uvoľnenie.

Akvárium ako výsek prírody priamo v byte ponúka možnosť bližšie poznať a pochopiť zákonitosti v prírode. Pekne zariadené akvárium – fascinujúci živý obraz – je okrem toho vítaným a atraktívnym bytovým doplnkom. Jeho estetický efekt nie je v interiéri ničím iným nahraditeľný. Nádherné akvárium je však iba výsledok. Aby ste ho dosiahli, musíte si uvedomiť, že ryby a rastliny potrebujú podľa druhu rôznu starostlivosť a tá, samozrejme, vyžaduje aj určitú prácu a čas. Veľmi rýchlo totiž môže entuziazmus a nadšenie vystriedať sklamanie, napríklad nad špinavou nádržou, kde kvôli riasam nevidno jedinú rybu. Takto sa mnohí nestali akvaristami ešte predtým, ako skutočne začali.

Stránka  www.domacezvieratko.sk by mala začiatočníkom pomôcť dosiahnuť s čo najmenším počtom sklamaní radosť a pocit uspokojenia pri zabehnutom a nádhernom akváriu. Mnohí z vás potom podľahnú tomuto ušľachtilému hobby, tak ako sa to stalo nám, a veľmi skoro sa im stane akvaristika celoživotnou záľubou, príjemným uvoľnením a radosťou z poznania.

V kategórii akvárium  vám skúsime objasniť hlavné princípy pri zakladaní nového akvária a pri jeho udržiavaní. Tým, ktorí by sa radi dozvedeli viac, odporúčame odbornú literatúru  uvedenú v našej kategórii literatúra.

Pretože akvárium je živý a komplikovaný systém vzájomne sa ovplyvňujúcich živých organizmov, nie je možné dať jednoznačný a stopercentný „návod na použitie“, aby v ňom všetko fungovalo. Akvárium nie je televízor alebo práčka, ale kúsok nekonečne zložitej prírody, ktorý máme doma. Preto sa možno neskôr stretnete s problémami, ktorých riešenie nenájdete ani v literatúre.

V takýchto prípadoch pomôže niekedy rada od skúsenejšieho kolegu. Vaším prvým radcom ale istotne bude personál v odbornej predajni. Možno sa stanete aj členmi miestneho akvaristického klubu. Až nadobudnete v akvaristike viac skúseností, istotne zistíte, že existuje viacero riešení pre jeden problém a že nie je akvárium ako akvárium. A práve to robí akvaristiku zaujímavou, poučnou a príťažlivou.

 

 

 

Autor: Daniela Podolcová Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.