Zakladateľ Dogfrisbee

Spočiatku sa tento šport hral len medzi ľuďmi. No spoločne zmenili históriu psích športov a odvtedy sa dogfrisbee stal obľúbeným športom. Kedysi sa však nehádzali plastové frisbee, ale okrúhle plechy, na ktorých sa piekli koláče. Predstavíme Vám príbeh psíka menom Ashley a jeho životný príbeh, vďaka ktorému sa zapísal do histórie.

Na štadióne Dodgers to vrie. Všade sa ozýva vrava. Všetci očakávajú dôležitý baseballový zápas medzi Dodgers a Reds. Zrazu však na trávnik vybieha muž so psom. „Čo to má znamenať? Čo sa to deje? Kto je to?“ znejú otázky divákov, organizátorov  a médií. A náhle zostanú stáť. Vystúpenie „lietajúceho“ psa, ktorý skáče do neuveriteľnej výšky, len aby chytil lietajúci tanier je neuveriteľné. Niektorí akoby zabudli dýchať. Osem minút trvá dych vyrážajúce vystúpenie Alexa Steina – zakladateľa dogfrisbee a jeho psa Ashleyho, ktorý sa stal slávnym psím športovcom.

Ashley a jeho životný príbeh

Američan Alex Stein veľmi rád hrával s priateľmi frisbee. Roku 1971 dostal šteniatko vipeta, ktoré pomenoval Ashley podľa jeho popolavej farby srsti.

Počas prechádzok si Alex ako skúsený hráč frisbee všimol, že aj jeho vipet pozerá na lietajúci tanier a nevie z neho spustiť oči. Jedného dňa sa Ashley rozbehol za lietajúcim diskom. Všetci sledovali, ako vipet zrýchľuje a zrazu elegantne chytá disk priamo vo vzduchu. Odvtedy začal Alex psa trénovať, postupne pridával nové triky, cviky a skúšal rôzne techniky hádzania. Ashley sa zlepšoval a napredoval veľmi rýchlo. Alex bol preto čoraz viac presvedčený, že jeho pes je výnimočný a nemal by zostať „neznámy“. Navštívil Hollywood, no tam ich odmietli. Odhodlaný Američan sa ale nevzdával a rozhodol sa so svojím psom predviesť na obrovskom baseballovom štadióne týmu Dodgers v Los Angeles.

Nastal deň D – 5. August 1974. V Los Angeles sa hral baseballový zápas medzi Dodgers a Reds. Od predstavenia dog frisbee delila Alexa len jediná prekážka – zákaz vstupu so psom na štadión. Vynaliezavý Američan svojho psa priviazal na vôdzku a prepašoval medzi ľudí. Počas prestávky vbehol na ihrisko a začali hrať frisbee.

Talentovaný vipet Ashley uchvátil svojou rýchlosťou a výskokmi, pri ktorých chytal tanier. Diváci boli uchvátení. Zaujímavosťou je, že ochranka štadiónu najprv nezakročila, no po ukončení šou Alexa zatkli a Ahley zostal sám. O niekoľko hodín však za Alexa zaplatil kauciu 250 dolárov dobrý priateľ.

V dave ľudí sa vipet stratil, no v Long Beach sa ho ujala jedna rodina, kde sa spriatelil s rodinným pudlom. O tri dni chlapec čo našiel Ashleyho čítal v novinách článok o tom, čo sa stalo na štadióne a o niekoľko dní sa na prahu domu objavil Alex a odviedol si svojho psa domov.

Sláva prišla zo dňa na deň. Napriek neúspechu v Hollywoode, sláva prišla doslova cez noc. Alexa s Ashleym pozvali do mnochých televíznych šou, objavili sa na titulných stranách časopisov. Spoločne vyhrali trikrát Majstrovstvá sveta v Dogfrisbee. Ashley hral frisbee až do svojich 13 rokov, potom už len oddychoval a zomrel v roku 1985. Nadaný vipet stál pri zrodení moderného psieho športu – dogfrisbee.

Zaujímavosti:

  • Ashley dokázal pri chytaní disku vyskočiť až do 2,7 metrovej výšky.
  • Debutoval v roku 1975 na svetovom šampionáte „Chyť a prines“.
  • Alex vyhral s Ashleym trikrát majstrovstvá sveta v dogfrisbee v rokoch 1975 – 1977.
  • Po vipetovi pomenovali najprestížnejší podnik tohto športu – The Ashley Whipet Invitational
  • Pes, ktorý dokázal chytať lietajúce disky a robiť pri tom rôzne obraty sa dostal i do televízie a objavil sa i na stránkach magazínu Sports Illustrated či v Life Magazine.
  • Dokonca mal vlastný bankový účet a American Express Card.
  • Ashley si zahral aj vo filme. V roku 1977 s ním natočili krátky dokumentárny film s názvom Floating Free, ktorý bol dokonca nominovaný na Oskara. Jedenásťminútový film prvýkrát premietli na svetovom dogfrisbee šampionáte.
  • V roku 1977 Ashley vystúpil pred zahájením Super Bowl XI a tiež vystupoval v Bielom dome pre mladú Amy Carter.
  •  Po slávnom vipetovi pomenovali aj zmrzlináreň. Nájdete ju na pobreží v Conecticute – Ashley°s Ice Cream. Zmrzlinu dokonca podávajú v „lietajúcom“ tanieri. Ashley°s Ice Cream je ale nielen zmrzlináreň, ale aj samotný názov zmrzliny a chutí ako sladká smotana.

 

 

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.