Ara Kanga

Do rodu Ara patrí 15 druhov papagájov, ktoré obývajú tropické pralesy Strednej a Južnej Ameriky.

Ara kanga je šarlátovo červená, len letky, ručné krovky, kostrč, vrchné a spodné chvostové krovky a špičky chvostových pier má modré. Veľké krídlové a remenné krovky sú zlatožlté so zelenými koncami. Horné líca mäsovej až bielej farby nemajú rad malých pierok. Vrchná čeľusť je svetlá s trojrohou hnedočervenou škvrnou na spodnom okraji a s černastým koncom, spodná čeľusť je čierna. Dĺžka dospelého vtáka je 80 – 90 cm, krídlo má 38 – 40 cm a chvost 49 – 62 cm. Samica je takisto sfarbená.

Žije v Strednej a Južnej Amerike od Južného Mexika cez východnú Kolumbiu, východný Equádor, východné Peru a Bolíviu až do pralesov Brazílie ,južne od rieky Amazonky.

Ary patria medzi najväčšie papagáje skutočne exotického vzhľadu, pretože ich perie hýri pestrými farbami tropickej prírody. Napodiv sa veľmi dobre prispôsobujú našim klimatickým podmienkam, takže môžu byť cez zimu i v záhradnej voliére s nepatrne vyhrievaným krytým priestorom. Veľké teplo v zime im neprospieva. V Oppelovej zoologickej záhrade v Kronbergu sa ary pohybujú i v zime vonku počas mrazov, môžu sa však ľubovoľne vracať do sklenenej vyhrievanej ubikácie.

Vzhľadom k svojim rozmerom ary sa väčšinou chovajú na stojanoch. Treba si však uvedomiť, že reťaz by sa im na nohy mala dávať iba vtedy, keď je vták doma sám, lebo silným zobákom by mohol ničiť okraje nábytku. Inak má mať voľný pohyb po miestnosti a často aj za teplého dažďa ho treba vyniesť do záhrady. Keď mu pristrihneme letky na jednom krídle, môžeme ho v záhrade chovať celé leto. Musíme ho však dať na starý vyschnutý strom, ktorému ozobávaním kôry nenarobí škodu. Ara musí byť rozhodne vždy zamestnaná a často potrebuje vidieť svojho pána. Chovať aru, ktorá nie je krotká, nemá význam, lebo sila jej zobáka je skutočne veľká. Je známy príklad, že ara v boji zabila psa. Krotká ara sa správa k svojmu pánovi nežne, ale len niekedy sa takisto správa aj k jeho priateľom. V styku s cudzou arou musíme byť vždy opatrní a vyvarovať sa všetkých rýchlych pohybov, lebo by nás mohla zo strachu zobnúť.

V Severnom Írsku sa chovali ary kangy celkom voľne. Lietali po okolí a vždy sa vracali nocovať na starý buk, na ktorom mali sud s vletovým otvorom. Ich ranné a večerné lety okolo záhrady boli obdivuhodné.

Ary kangy sa podarilo už niekoľko ráz vychovať. Kŕmime ich slnečnicou, kukuricou, ovsom, pšenicou, ovocím, orechmi a zeleninou. Pochúťkou im je tvrdý chlieb namočený v osladenom mlieku.

 

 

 

Zdroj:Vreckový atlas cudzokrajných vtákov, Zdeněk Veger, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.