Je mačka pánom svojho majiteľa?

Mačky patria spolu so psami medzi zvieratá najčastejšie chované v domácnosti. Zatiaľ čo psy sú skôr tvory spoločenské, „cice“ sú na tom opačne. Nakoľko mačka žije skôr samotársky, inteligentne myslí a i dnes je to v zásade lovec, nemožno od nej čakať, že sa svojmu majiteľovi celkom podriadi. Na to sú tu predsa ostatní.

„Zo všetkých tvorov, ktoré Boh stvoril sa len jeden jediný nemôže nikdy stať otrokom. Je ním mačka.” (MARK TWAIN)

Keď ku mne niekto príde na návštevu moje dve feny ho vítajú okamžite. Kocúr Tom však v tom má jasno. Iba on si vyberá s kým sa príde zoznámiť, alebo naopak, dá najavo svoju nespokojnosť osobe, ktorá mu nesadla.

História nám čo-to napovie

Postavenie mačky a jej vzťah k človeku (alebo naopak?) sa v priebehu vekov menil. V starovekom Egypte bola mačka nesmierne obľúbená a zbožňovaná, dokonca zastávala pozíciu posvätného zvieraťa so všetkým, čo k tomu patrí. Dôkazom sú rozličné zachované predmety či maľby, ktoré znázorňujú práve mačku. Koncom stredoveku sa situácia v niektorých regiónoch sveta obrátila a mačky boli pre svoje schopnosti odsudzované a spájané s čiernou mágiou, ako spojenci čarodejníc. V novoveku sa karta zase otočila a elegantné zvieratá si opäť postupne získavali stratený „punc“ obľúbenosti.

Dnes sa mačky tešia veľkej obľube u malých i veľkých. Kto by odolal drobnej chlpatej guľôčke s veľkými očami, mňaukajúcej niekde v rohu?

Domáci miláčik s noblesou

Pred tým, ako si zadovážite mačku, treba si uvedomiť, že v tomto prípade bude formovanie vášho vzťahu k budúcemu domácemu miláčikovi podstatne ťažšie, ako v prípade psíka, králika či rybičiek. Mačka sa totiž nikdy celkom nevzdala svojej prirodzenej túžby po slobode. Z toho pramení i dojem, že mačka je pánom iba sama sebe a nedá sa celkom zdomácniť a vycvičiť. Sčasti áno, ale..

Čo sa v mladosti naučíš,…

Mačky sú považované za inteligentné zvieratá, ktoré sa učia a rozvíjajú svoje schopnosti po celý život. Malé mačiatka sú najviac učenia chtivé v skorom veku (niekoľko týždňov), kedy vnímajú všetko navôkol a okolité situácie si ľahko zapamätajú. Pokiaľ už v ranom veku sa v ich blízkosti objavuje človek, je vysoko pravdepodobné, že i v dospelosti ho budú považovať za prirodzenú súčasť života. Tiež sa v tomto čase formuje vzťah mačiatka s ostatnými zvieratami – nezvyčajné kamarátstva psíka a mačičky nie sú výnimkou.

Podstata mačky v každom prípade ostáva ukrytá niekde vnútri. Sú to stvorenia hravé, čomu sa však majitelia nie vždy potešia- hlavne pokiaľ ide o nočné hry. Nuž, váš miláčik cez deň nemal parťáka na hru, tak sa to snaží dohnať keď ste doma, hoci aj o tretej v noci.

Mačky sú po celý život veľmi zvedavé, majú skvelé pozorovacie schopnosti.  Neustále niečo objavujú, oňuchávajú, škrabkajú. Jednoducho, sú to od prírody lovci.

Elegantná reč tela

Ako každé domáce zvieratko, i mačka si vyžaduje každodennú starostlivosť. Hoci sa môže zdať, že tieto zvieratká svojho majiteľa iba zneužívajú na svoje potreby, opak je pravdou. Spokojné pradenie a vrčanie, typicky mačacie obtieranie sa, sú toho jasným dôkazom.

Hoci sa mačkám dnes už nepriraďujú žiadne nadprirodzené schopnosti (možno iba čiernej), názory ľudí na ne sa dosť líšia. Buď ich milujete, alebo nie- a nie je čo riešiť.

Na záver by som dodala, že veta typu: ,,Bývam u svojej mačky:” je naozaj pravda. Ja mám ,,milujúceho a  mojkajúceho kocúrika doma len keď on to tak chce. Inak sa väčšinou naháňa sám so sebou po celom byte. :-)

 

 

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.