Hlasuj za návrat dážďovníkov a netopierov do Svitu

Podporte náš projekt „Praktická ochrana dážďovníka tmavého (Apus apus) a netopierov (Chiroptera) na území mesta Svit“ a pomôžte vrátiť dážďovníky a netopiere späť do Svitu.

Dažďovníky a netopiere obývajú takmer výhradne skryté zákutia budov, najmä rôzne vetracie otvory. Tieto živočíchy sú výhradne hmyzožravé a ich prítomnosť v meste je pre nás ľudí mimoriadne užitočná, keďže vytvárajú bezplatnú biologickú ochranu proti jeho premnoženiu. Ich existenciu vážne ohrozuje necitlivé zatepľovanie budov, pri ktorých sú vo svojich úkrytoch často doslova pochované za živa pod vrstvou polystyrénu a umierajú pomalou a krutou smrťou. V posledných rokoch bolo v meste Svit zateplených bez zachovania pôvodných otvorov cca 50% budov vhodných pre hniezdenie a úkryt dažďovníkov a netopierov. Cieľom projektu je zastaviť úbytok týchto užitočných živočíchov a pomôcť im pomocou vyvesovania búdok zlepšiť ich hniezdne možnosti. V rámci projektu vytvoríme hniezdnu stenu v areáli Chemosvitu, ktorá bude len druhou hniezdnou stenou svojho druhu na Slovensku. Súčasťou projektu je aj vyvrátenie mýtov a poloprávd o netopieroch.

Hlasujte za projekt na www.sppolocne.sk/sk/o-nas/podporili-sme/detail-projektu/1486?1=1&region=1&category=2&order=p_name

V mene dážďovníkov a netopierov ďakujeme.

 

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.