Voľne žijúce korely nájdeme v horúcich, suchých polopúšťach a stepiach vnútrozemia Austrálie, v ktorých putujú pri hľadaní krmiva v kŕdľoch, často spolu s papagájcami vlnkovanými (andulkami).
Na vajíčkach sedia v dutinách stromov, o ktoré sa často delia s andulkami, asi 21 dní, mláďatá z hniezda vylietajú po 6 týždňoch. Staršie korely ešte niekoľko týždňov vodia mláďatá, ktoré vyleteli z hniezda a zásobujú ich potravou.
Vlastnosti a chov
Korely sú milé, priateľské a znášanlivé vtáky, ktoré možno bez problémov chovať s viacerými inými malými druhmi papagájcov. Väčšinou sa dajú ľahko skrotiť. Vtáky, ktoré sú chované jednotlivo a sú silne naviazané na ľudí, môžu niekedy obťažovať svojim hlasným, prenikavým škriekaním. Chochol na hlave slúži ako istý „barometer nálady“. Korely sa chovajú v mnohých farebných variáciách ( strakaté, perlivé, žlté a strieborné).
Zariadenia na chov
Korely chováme v podobných zariadeniach ako andulky. Pre jedného vtáka potrebujeme klietku dlhú 80 cm s dostatočnou možnosťou voľného lietania.
Výživa
Zloženie potravy je podobné ako u anduliek. Korely rady žerú aj slnečnicové jadierka, semená kardi a rôzne druhy obilnín.
Určenie pohlavia
Samce sivej farby majú citrónovožltú hlavu a červené škvrny okolo uší. Bočné perá na spodnej strane chvosta sú čierne. Samice nemajú do žlta sfarbenú hlavu, spodná strana chvostových pier je žlto-čierno pruhovaná.
Vonkajšie určenie pohlavia u farebných mutácií je ťažké, pretože u týchto vtákov je farba hlavy a priečne pruhovanie len nevýrazné alebo úplne chýba.
Vek
Korely sú už od prírody robustné, dlhoveké, životaschopné vtáky, no nároky chovateľov vo vzťahu k farebným mutáciám a s nimi spojenej príbuzenskej plemenitbe aj u nich výrazne zredukovali dĺžku života. Korely málokedy žijú dlhšie ako 10 – 12 rokov.
Ochorenia
Žlté a perlivé farebné rázy sú náchylné na kožné ochorenia, napríklad dermatitídy a ekzémy. Geneticky podmienený silný pruritus môže ovplyvniť vytrhávanie peria. Všetky farebné rázy majú sklony k bakteriálnym infekciám (mykoplazmy, chlamýdie), k poruchám trávenia, obezite, k tzv. „ kostrnkovému“, resp. „francúzskemu“ pŕchnutiu, askarídiám, zadržiavaniu vajíčka a poruche znášky.
Zdroj:Angelika Wedel- Okrasné vtáky, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.