Mačacie spálne

Spánok je prospešný hocikde, ale v posteli by človeku bolo lepšie, vyjadril sa mysliteľ Denis Diderot. Mačke je to však jedno. Ak potrebuje spať, zaspí. Napríklad v mise na šalát.

Je to naozaj veľmi životaschopné a takmer nezničiteľné stvorenie. Keď treba dokáže ísť až na hranicu svojich možností. No ak vyčerpá všetku energiu, je schopná okamžite zaspať v tých najkrkolomnejších polohách. Pripomína tým chorého na narkolepsiu (náhle upadnutie do spánku) alebo diabetika, ktorému prudko klesol cukor – na rozdiel od nich sa však po spánku prebudí osviežená a čulá. Nijaká diabetická kóma nehrozí, ak, pravda, mica naozaj netrpí niektorou z týchto chorôb.

Hovorí sa, že mačky oddané svojmu majiteľovi na seba preberajú zlú energiu, takže ak mačka pri vás spí, odoberá vám problémy, stres a rušivé vplyvy. Spáva v priemere až o dvojnásobok dlhšie než iné cicavce, prespí tri štvrtiny dňa v krátkych intervaloch. V noci je však mimoriadne aktívna. Jej ľahký spánok je skôr driemotami, z ktorých sa pri najmenšom hluku okamžite prebudí. Čím mladšie mačky, tým skôr sa vyčerpajú aktivitou, a naopak, čím staršie mačky, tým viac spánku potrebujú na bežné fungovanie. Veterinári hovoria, že každá mačka je individualita a u jednotlivých prípadov sa nedá zistiť, prečo si na spánok vyberie práve najmenej pravdepodobné miesto. Hlbokým spánkom však zaspí len vtedy, ak sa cíti absolútne bezpečná. Nech vás teda teší, že ak zaspí vo vašej otvorenej kabelke, vyjadruje vám tým absolútnu dôveru.

Susedin kocúr spáva v posteli medzi susedmi už sedem rokov, odkedy sa ich dospelé deti osamostatnili a odišli z domu. Najšťastnejší je, keď môže fučať paničke do  ucha alebo jej pchať labky pod hlavu. V zime vyhľadáva teplo tak, že si ľahne jednému alebo druhému na hlavu, alebo zalezie niektorému z nich za kríže. Niet lepšej vyhrievacej podušky! No to je vedomé hľadanie najvhodnejšej polohy. Sú však mačky, najmä hyperaktívne mačiatka, ktoré po namáhavom výkone zaspia doslova všade, nemusia ani hľadať.

 

 

 

Zdroj:  internet, Upravil: Daniela Podolcová, foto: pixabay.com/sk, internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.