Pikardský ovčiak

Štandard FCI: 176

Berger de picardie - Pikardský ovčiak

Pôvod: Francúzsko


Klasifikácia: 1. skupina ovčiarske a pastierske psy; 1. sekcia ovčiarske psy, so skúškou

Dátum publikovania platného štandardu: 31. 10. 1964

Celkový vzhľad: pes strednej veľkosti, rustikálneho vzhľadu, ale elegantných tvarov, mocný, svalnatý, dobre stavaný. Jeho výraz je inteligentný, živý, čulý, pripomína grifony.

Veľkosť: psy 60–65 cm, sučky 55–60 cm.


Hlava: nie je masívna, má byť primeraná k veľkosti psa. Veľmi mierny čelový sklon v rovnakej vzdialenosti od špičky ňucháča aj od výbežku medzitemennej kosti. Lebka dosť široká, ale nie prehnane. Srsť dlhá asi 4cm. Obočie výrazné, ale neprekrýva oči.

Čelo: pri pohľade spredu nemá byť ploché, ale mierne klenuté, s miernou čelovou brázdou.

Líca: nemajú byť príliš vyvinuté, ale ani príliš ploché, majú byť mierne zaoblené. Za lícami má srsť takú dĺžku ako na tele.

Papuľa: mocná a nie príliš dlhá, nesmie byť špicatá. Ňucháč vždy čierny. Pysky suché a priliehavé. Chrbát nosa rovný. Mierna brada a bokombrady.

Čeľuste: silné, hermeticky uzavreté, ani podhryz ani predhryz.

Uši: stredne veľké, široké v nasadení, umiestnené dosť vysoko, ich základ pripomína ovčie uši, od prírody sú vždy vztýčené, špičky mierne zaoblené, trochu divergentne nesené uši sa tolerujú, ich dĺžka je 10 cm, nikdy nie viac ako 12 cm, ani pri veľkých psoch.

Oči: stredne veľké, nevystupujú, tmavej farby, nemajú byť svetlé ani rybie. Farba dúhovky tmavšia alebo svetlejšia podľa farby srsti, ale nie svetlejšia ako orieškovohnedá.

Vylučujúce chyby: rybie oči, šikmo osadené alebo rôznej farby. Príliš svetlé.

Výraz: nemá byť zlostný ani nedôverčivý.

Krk: mocný a svalnatý, dostatočne dlhý, v pohybe vztýčený a dobre odsadený od pliec.

Telo: hrudník hlboký, ale nie príliš. Nemá siahať hlbšie ako po lakte. Obvod hrudníka meraný za plecami má byť o 1/5 väčší ako výška v kohútiku. Dížka tela je len o trochu väčšia. Chrbát rovný, bedrá solídne. Rebrá v hornej tretine dobre vyklenuté, potom sploštené po hrudnú kosť. Brucho mierne vtiahnuté. Kríže postupne prechádzajú do zadnej časti stehien. Kostra primerane viditeľná.

Chvost: osrstený, dížka srsti ako na tele. V pokoji musí dosahovať po päty, visieť rovno nadol, na konci mierne zahnutý. V akcii môže byť zdvihnutý vyššie, ale tak, aby nebol nesený nad chrbtom.

Predok: lopatky dlhé a šikmé, umožňujú veľkú voľnosť pohybu, svalnaté, ale nie ťažké, končatiny sú zvislo postavené. Suchá stavba kostí. Kĺby výrazné, ale nepôsobia neprirodzene. Nadprstia miene zošikmené, dávajú končatinám pružnosť a umožňujú okamžité zastavenie.

Zadok: stehná dlhé a svalnaté. Kolená silné. Zadné končatiny nemajú byť strmé, zozadu dopredu stoja šikmo, nemajú byť úzko alebo široko postavené. Medzi stehnami a krížami nesmie byť disharmónia, prechod má tvoriť peknú krivku.

Končatiny: solídne, nesú zadok bez slabosti, ale pružne. Kosti výrazné, ale nie prehnane. Päty primerane zauhlené, ani súdkovité, ani úzko postavené. Dobré zauhlenie piat je pre tohto ovčiarskeho psa bezpodmienečne potrebné. Podpätia robustné a zvislo postavené, v postoji sú zadné nohy zvislé zo všetkých strán.

Labky: zaokrúhlené a krátke, uzavreté, klenuté, pazúriky silné a krátke, tmavej farby. Bez vlčích pazúrikov a nadpočetných prstov. Pes s vlčími pazúrikmi sa nediskvalifikuje, ale penalizuje. Vankúšiky pevné s určitou pružnosťou, pretože vankúšik má zachytiť časť nárazu na nohu.

Osrstenie: tvrdé polodlhé, nie priliehavé, musí byť drsné a pod prstami vŕzgať. Dĺžka srsti je 5–6 cm na tele a na chvoste. Podsada je jemná a hustá.

Farby: sivá, čiernosivá, sivá s čiernym nádychom, sivomodrá, svetlá alebo tmavá plavá alebo zmes týchto farieb. Veľký biely fľak nie je povolený, malé biele znaky na hrudi a špičkách prstov sú povolené.

 

 

 

Zdroj: FCI štandardy Foto:internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.