Biely Bim Čierne Ucho

Príbeh Bima - anglického setra preslávil ruského spisovateľa Gavrila Nikolajeviča Tropeľského. Akonáhle tento príbeh uzrel svetlo sveta, žal úspech za úspechom. Kniha mala mnohonásobnú dotlač, bola preložená do viac ako 15 svetových jazykov. Nakoniec pre obrovský záujem bol príbeh sfilmovaný a bravúrne obsadený. V hlavnej roli s Vjačeslavom Tichonovom a vynikajúcimi ruskými hercami, ako aj kynológmi a psími hrdinami, sa zrodil príbeh, ktorý drásal srdcia detských aj dospelých divákov.

Je to príbeh absolútnej oddanosti psa človeku a neskonalej lásky človeka ku psovi. Bim sa narodil ako neštandardne sfarbený anglický seter, ktorého podarovali dôchodcovi, bývalému novinárovi a veteránovi Veľkej vlasteneckej vojny Ivanovi Ivaničovi. Večne filozofujúci poľovník, ktorý má rád svojho psa, trávi svoje filozofické chvíľky v náručí prírody, obdivujúci jej krásy, pozorovaním zveri. Bim je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Ich puto však preťala srdcová príhoda pána. Nebol pripravený na takýto okamih a nemohol Bimovi pripraviť náhradnú opateru. Pri odvoze do nemocnice poprosil o túto láskavosť susedu. Bim však situáciu nechápe a vydá sa hľadať svojho milovaného pána do ulíc mesta. Počas potuliek naráža na rôznych ľudí - dobrých aj zlých, mladých aj starých. Celý príbeh je veľmi citlivo vyrozprávaný psími pocitmi a videný psími očami. Možno preto je tak silný, lebo Bim je oddaný, dobromyseľný a inteligentný pes. A keˇmu ľudia napriek tomu ubližujú, je to pre diváka veľmi bolestivé. Bima sa pokúšali mnohí ľudia prichýliť, poskytnúť mu domov. No jeho srdce ho ťahalo za milovaným majiteľom, ktorého chcel nájsť. Na ulici prežil mnoho príhod, z ktorých takmer nevyviazol živý. Nakoniec sa šiel pozrieť opäť domov, či sa už pán nevrátil, a tam ho zradila susedka, ktorá ho vlákala do pasce a zabezpečila jeho odchyt šarhom. Bima odviezli. Medzitým sa Ivan Ivanovič vracia po operácii srdca z nemocnice a jeho prvá cesta vedie k susedke za Bimom. Výhovorky a nadávky susedy Ivana Ivanoviča presvedčili, že musí ísť bima okamžite hľadať a zachrániť. nakoniec ho našiel, medzi ostatnými nešťastnými psami, ktorí nemali majiteľa, na najstrašnejšom mieste. Bima však tesne pred jeho príchodom stihli šarhovia zabiť. Nedočkal sa svojho milovaného majiteľa. Majiteľ sa zlomený pozerá na jeho bezvládne telo a uvedomuje si obrovskú stratu, nespravodlivosť a krutosť života.

V roku 1971 dostal autor knihy Biely Bim Čierne Ucho Štátnu cenu ZSSR.

V roku 1977 bol na motívy knihy natočený dvojdielny film, ktorý sa stal víťazom mnohých filmových festivalov a bol nominovaný na Oskara v kategórii Najlepší zahraničný film. V roku 1988 bola vo Voroneži postavená socha pri vchode do miestneho kina ako pocta hlavnému hrdinovi príbehu - Bimovi.

 

 

 

Zdroj: wikipedia, psí web, pes a mačka, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.