Rozumejú psy ľudskej perspektíve?

Domestikované psy s omnoho väčšou pravdepodobnosťou ukradnú jedlo vtedy, keď ich nikto nevidí, čo naznačuje, že chápu uhol pohľadu človeka. Mnohí majitelia psov nemajú pochýb o tom, že ich zvieratá sú múdre a rozumejú ľuďom, doposiaľ to však veda nikdy priamo netestovala.

Doktorka Juliane Kaminski z Fakulty psychológie na University of Portsmouth ukázala, že keď človek zakáže psovi zobrať si z jedla, ten je štyrikrát náchylnejší k neposlúchnutiu v tmavej miestnosti než v osvetlenej - čo naznačuje, že berú do úvahy, čo človek vidí a nevidí.

Dr. Kaminski hovorí: "Je to neuveriteľné, pretože to implikuje, že psy chápu, kedy ich človek nemôže vidieť, čo znamená, že možno rozumejú ľudskej perspektíve." Ide o prvú štúdiu, ktorá skúma, či psy rozlišujú rôzne úrovne osvetlenia pri vytváraní stratégií o tom, či ukradnúť potravu. Bola publikovaná v žurnáli Animal Cognition a financovaná Spoločnosťou Maxa Plancka, pre ktorú kedysi doktorka Kaminski pracovala. Kaminski vysvetľuje: ,,Ľudia neustále priradzujú ostatným živým tvorom určité kvality a emócie. My vieme, že náš vlastný pes je inteligentný a citlivý, ale je to naša hlava, kto tu myslí, nie jeho. Výsledky nášho výskumu však ukazujú možnosť, že ľudia majú o psoch pravdu, ešte stále si  však nemôžeme byť istí, či znamenajú, že psy majú skutočne flexibilné porozumenie mysliam ostatných. Odjakživa sme sa domnievali, že túto schopnosť majú jedine ľudia."

Tento výskum pomohol urobiť krok vpred v našom vnímaní psej schopnosti chápať, čo by zas mohlo pomôcť ľuďom, ktorí so psami pracujú, a ktorí ich vlastnia v domácnostiach.

Doktorka Kaminski urobila sériu pokusov v rôznych svetelných podmienkach. V každom teste bolo psovi človekom zakázané dotknúť sa potravy. Keď bola miestnosť ponorená do tmy, psy si ukradli viac jedla a väčšou rýchlosťou, než keď bolo v miestnosti rozsvietené. Testy boli pomerne komplexné a zahŕňali množstvo kombinácií, ktoré mali vylúčiť možnosť, že sa psy rozhodovali na základe jednoduchých asociatívnych pravidiel - napríklad "tma znamená potravu". Neexistuje žiadny dôkazový materiál o tom, ako dobre psy vidia v tme, výsledky tohto výskumu však ukazujú, že svetlo a tmu rozlišujú.

,,Výsledky našich testov naznačujú psiu úvahu a rozhodnutie, že je bezpečnejšie kradnúť potravu v tmavej miestnosti, pretože rozumejú uhlu pohľadu človeka. Psie chápanie však môže byť obmedzené len na ,,tu a teraz" a nedosahovať žiadne vyššie porozumenie," zakončuje Juliane Kaminski, ,,a potrebujeme viac skúmania, aby sme identifikovali mechanizmy ovládajúce psie správanie."

Testom bolo podrobených 42 domestikovaných psov a rovnaký počet súk vo veku od jedného roka vyššie. Na pokusy boli vybraní, len ak sa cítili v miestnosti, dokonca i v úplnej tme, dobre bez svojho pána, a ak mali záujem o jedlo, pretože aj tento aspekt sa líši od psa k psovi.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že šimpanzi majú sofistikované chápanie a zdá sa, že vedia, kedy ich niekto iný môže a nemôže vidieť, a dokonca si dokážu zapamätať, čo ostatní videli v minulosti. Zatiaľ nie je známe, ako sofistikované je chápanie u psov v porovnaní. Mnoho štúdií už ukázalo, že ľudské oči sú pre psov dôležitým signálom pri rozhodovaní, ako sa správať, a že ochotnejšie odpovedajú ľuďom pozorným než nepozorným.

 

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.