Zlozvyky psov

Nie je príjemné mať psa so zlými návykmi: či už sústavne šteká, keď ste mimo domu, správa sa agresívne voči návštevám, kradne jedlo zo stola, alebo sa rozhodol prerobiť Váš príbytok  na scénu ako z hororového filmu. Nevhodne správajúci sa pes je chodiaci problém.

V kategórii Zlozvyky psov  chcem poskytnúť zúfalým majiteľom takéhoto zvieraťa rady na všetky bežné problémy. Podeliť sa o svoje skúsenosti, ponúknuť fascinujúci pohľad do sveta psychológie psov a vysvetliť, prečo sa psy správajú práve tak, a nie inak, keď sú súčasťou ‚‚rodinnej svorky‘‘. Dať návod, ako jednoduchými cvikmi psa prevychovať systémom odmeny a hrozby, aby sa zlé správanie stalo vecou minulosti.

Cieľom tejto kategórie je vysvetliť, čo sa deje v mysli psa, a objasniť, prečo sa psy správajú tak, ako sa správajú, a najmä to, prečo sa nám zdá, že sa správajú zle. Chceli by ste sa naučiť postupy ako zabrániť neželanému správaniu vášho psíka? Treba si však uvedomiť, že niektoré psy sú silné zvieratá, ktoré sa v určitých situáciách môžu správať nevypočítateľne. K psom, pri ktorých sa prejavujú také vlastnosti, akými je napríklad agresivita, treba vždy pristupovať s odstupom. Ak máte pochybnosti, najprv vyhľadajte cvičiteľa psov alebo odborníka na správanie psov vo vašom okolí.

Pri sledovaní výcvikových postupov uvedených v každom článku tejto kategórie sa musíte sami rozhodnúť, ktoré výcvikové postupy sa dajú využiť vo vašich podmienkach. Treba zohľadniť vek a plemeno vášho psa. Každý psík má inú povahu, preto v niektorých prípadoch nieje vhodné využívať všetky opísané metódy naraz.

Aj ja som sa natrápila pri výchove a výcviku svojho psa. A je pred nami ešte dlhá cesta k dokonalej poslušnosti. Pri nesprávnom postupe pri výcviku, sa aj psy priučia nejakému zlozvyku. Preto nezúfajte. Chce to viac času a snahy ako pri klasickom výcviku od šteňacieho veku, ale dá sa to.  Teória z kníh a prax sú niekedy dve celkom odlišné veci. :-)

 

Napísal: Daniela Podolcová Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.