Gupka dúhová

Gupka dúhová (Poecilia reticulata)
 

Živorodkovité (Poeciliidae)
Teplota: okolo 25 °C
dH: 15 - 30°
pH: 7 - 8

Názov gupka je vlastne nesprávny, lebo vznikol zo staršieho už neplatného vedeckého názvu tohto druhu - Girardinus guppyi, skladajúceho sa z rodového názvu a mena trinidadského amatérskeho ichtyológa R. J. L. Guppyho. Často sa tiež používal vedecký názov Lebistes reticulatus. Správny slovenský názov však znie pávie očko, čo poukazuje na škvrnky na tele samcov.


Znaky: Samce zvyčajne dorastajú do veľkosti 3 - 4 cm, kým nenápadné a neforemne pôsobiace samice sú podstatne väčšie. Keďže vo svojej domovine sa gupky vyskytujú v rôznych farebných obmenách a sú veľmi plodné, akvaristi mohli v priebehu viac ako sto rokov vyšľachtiť čoraz krajšie a farebnejšie formy. Dnes existuje už nepreberné množstvo rybiek rôznych tvarov a farieb, ktoré sa zaraďujú do tohto druhu. Už roky patria gupky medzi rybky, s ktorými začína väčšina akvaristov. Aj keď sú vyšľachtené formy citlivejšie a náchylnejšie na choroby, celkove sú gupky veľmi nenáročné, vytrvalé a mierumilovné rybky, ktoré oživia každé akvárium. Osobitne pekné sú samce, keď si s roztiahnutými plutvami nahovárajú samice, čo robievajú dosť často, no len málokedy nastane oplodnenie. Gupky uprednostňujú hornú vrstvu akvária.


Pôvod: Južná, Stredná Amerika, ostrovy Trinidad a Barbados.


Chov: V každej spoločenskej nádrži s dĺžkou vyše 40 cm. Najlepšie je chovať viac párikov. Vyžadujú husté rastlinné zárasty a voľný priestor na plávanie. Znášajú teplotu medzi 20 - 28 °C, s optimom 22 - 24 °C


Krmivo: Nenáročné všežravce, ktoré prijímajú potravu všetkého druhu, pričom nemá chýbať ani rastlinná zeleň.

Odchov: Väčšinou sa uskutoční bez pričinenia chovateľa. Samice môžu privádzať na svet živé potomstvo každé štyri týždne. Rybky niekedy požierajú mlaď, preto je lepšie po vrhu rodičovský pár premiestniť.

 

 

 

Zdroj: SCHMITZ S. 1999. Akváriové ryby, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.